top of page

JAKÉ TECHNIKY A CVIČENÍ JSOU PRO MNE TY PRAVÉ? JIN NEBO JANG?

Existuje nepřeberné množství nejrůznějších druhů relaxačních, meditačních nebo dechových technik a další velká šíře rozličných cvičení. Vybrat si z nich může být pro člověka obtížné, pakliže nemá svého průvodce, který by mu je na míru sestavil dle aktuálních i dlouhodobých potřeb nebo pakliže ještě není ve fázi, kdy dokáže vnímat aktuální i dlouhodobé potřeby svého těla a duše velice zřetelně. 

Vždy by mělo platit, že technika není pro mne vhodná, pakliže se v ní cítím fyzicky nebo psychicky nedobře. Může se tak dít krátkodobě - stav těla nebo psychiky není v daný čas kompatibilní s danou technikou nebo i dlouhodobě - technika není "bezpečná" (neměla by se cvičit bez vedení nebo bez dosažení určité úrovně vědomí jako jsou např. určité dechové techniky, jejichž bezmyšlenkovité následování může napáchat více škody než užitku). Každý skutečný učitel by vám měl vysvětlit podstatu techniky, zhodnotit, zda je pro vás vhodná i edukovat o tom, jak (ne)cvičit. Bohužel mezi "učiteli" najdeme i takové, kteří o cvičení mají jen velmi nízké povědomí a kteří se spíše stylizují do lákavé role, stejně jako množství učitelů jdoucích jen po povrchu, aniž by znali hlubší a podstatné zákonitosti. Proto je dobré vybrat si svého případého učitele pečlivě a uvážlivě. Mnohé si můžete nastudovat také vy sami ze zdrojů, které dnes máme - i zde však vybírejte kvalitní zdroje. 

Jsou techniky, které mohou nekomfortní pocity vyvolávat zcela účelně - např. pro rozpuštění určitých vnitřních bloků - i zde by však měl být přítomen člověk, který vám celý průběh dokáže vysvětlit, případně vás procesem bezpečně provede. I zde platí, že je důležité respektovat své pocity a nepřekračovat určité hranice. Jak si můžete představit, udržet v tom balanc vyžaduje bdělost, dovednost jasně vnímat a vyhodnotit tělové a psychické pocity. Experimentovat bez dosažení určité úrovně pokročilosti nedoporučuji. Podobně je důležité si případně zjistit, zda je pro mě vhodné určitá cvičení cvičit - ať pro důvody aktuálního zdravotního stavu nebo třeba pro aktuální období - kupř. těhotným ženám se nedoporučuje cvičit čchi-kung. Naštěstí mnohé cvičební směry neumožňují dosahovat hlubších prožitků nebo energeticky silných vjemů dříve než po mnoha letech cvičení, kdy daný cvičenec již dalece překonal možné neuvážené a netrpělivé prvotní fáze. K hlubšímu až hlubokému pochopení určité techniky dojde pro potřebu trpělivosti, vytrvalosti a svědomitosti jen zlomek cvičenců.

Abyste se však mohli alespoň částečně zorientovat v tom, po jakých cvičeních sáhnout a těžit z nich pro sebe to nejlepší, možná pro vás bude inspirativní přístup z hlediska převahy jin nebo jang ve vaší osobnosti, tak jak jej popisuje mistr vnitřních i vnějších bojových umění Bruce Frantzis. Jin je pojímán tak, že má kvality vody a jang kvality ohně. Převaha jinu nebo jangu spoluvytváří také stav fyzického těla i přístup k životu. Je dobré v tuto chvíli zmínit, že v určitých fázích života, vlivem určitých období, situací a jevů, je možné, že v nitru převládne jin nebo jang - např. je přirozené, že děti jsou více "jangové" nebo se tak může dít u dospělých vlivem extrémního vyčerpání (převaha jin) nebo naopak vlivem opakovaného prožívání silného hněvu (převažovat bude jang). Zde v kontextu cvičení se však bavíme spíše o primárním nastavení osobnosti jako celku, kam může spadat také konstituce, podoba různých částí těla, ale také přirozený sklon k určitým emocím nebo reakcím. Každý člověk má v sobě oba tyto elementy, jeden z nich však obvykle převažuje. Jin je spojován s ženskými kvalitami, jako je poddajnost, klid, měkkost. V extrému může jinová kvalita oslabit nervový systém, vést k fyzické pomalosti a k apatii, pasivní agresivitě nebo neuroticismu. Jinové osobnosti přirozeně tíhnou a více těží z jemných cvičení, které změkčují svaly a uvolňují napětí. Jsou pro ně vhodné tchaj-ťi a čchi-kung, které zlepšují jejich fyzickou kondici. Takových výsledků obvykle nedosahují u jangových typů cvičení, bez ohledu na míru odhodlání nebo vůle. Zátěž tvrdých fyzických cvičení je pro jinovou nervovou soustavu těžké zvládat. Jakmile čchi-kung uvolní a posílí jinovou osobnost, může daný člověk zjistit, že je pro něj prospěšné přidat jemná jangová cvičení jako je lehké posilování nebo rychlejší chůze.

Jang je spojován s mužskými kvalitami jako je agrese, síla a přemáhání se kvůli dosažení cílů. Jangové charaktery jsou však také náchylné ke vzteku a fyzickému napětí. Mohou být závislé na adrenalinu. Negativní zdravotní důsledky mají charakter náhlého úpadku - jdou a jdou, jdou přes sebe, a náhle přichází infarkt nebo mozková mrtvice. Jangové osobnosti přirozeně tíhnou k jangovým cvičením jako je běhání a posilování, vysoce aerobní trénink nebo agresivně soutěživé sporty. Jangové osobnosti, které dělají především jangový typ cvičení a chtějí přidat nějaké doplňkové cvičení, by si měly položit tyto otázky:

- Způsobuje odpuštění přebytečného adrenalinu pocit vyhořelé a vyčerpané energie, dokonce i po krátkém odpočinku?

- Jsou vaše nervy napjaté nebo podrážděné?

- Uvolňuje cvičení obvykle emocionální zmatek a zvyšuje tendenci k frustraci a ztrátě trpělivosti?

Pokud odpovědi na tyto otázky znějí ano, pak je pro jangové osobnosti vhodné přidat program jinových cvičení jako je čchi-kung, který pomůže s dosažením uvolnění. 

Podobně jinoví lidé, kteří se věnují delší čas jinovým cvičením a odpovídají ano na otázky ohledně únavy po cvičení, podráždění nebo frustrace, měli by doplnit jangovější cvičební systémy jako cvičení s lehkým odporem, aby přidali více jangové energie do svého organismu. Na otázky si odpovězte upřímně i se zhodnocením, jak se nyní cítíte ve svém životě - v situacích okolo vztahů, práce apod. Jinové osobnosti ať zhodnotí oblasti jako jsou sebeprosazení, stanovení hranic a jejich udržení či dovednost dosahovat kýžených cílů. Jangové osobnosti se potřebují podívat na stavy podrážděnosti, zrychlenosti a tělového napětí. Reflexe pocitů v běžném životě pomůže uvědomit si, jaký typ cvičení nyní potřebujete zařadit. Postupně se vám díky napojení na tělo a psychiku v rámci běžných dní bude dařit čím dál více úspěšně zařazovat cvičební techniky dle aktuálních potřeb. I zde je totiž zásadní princip rovnováhy - dosažení rovnováhy mezi jinem a jangem, ať už potřebuji jakkoli individuální "objem" jednoho nebo druhého vzhledem k tomu, jaký typ osobnosti jsem nebo dle toho, jaký je aktuální stav mého těla, orgánů a přidružených energetických drah. Někdy je to alchymie, hrát si s tím a pozorovat, co dělá dobře a co ne, avšak přináší benefity pro celostní zdraví. 

58 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page