Již dávno předtím, než jsem se začala zajímat o alternativní medicínu - velmi komplexní nástroj jsem našla v čínské medicíně - jsem vnímala, že energie depresivních osob je zablokována uvnitř těla - neproudí, stagnuje. Kumuluje se uvnitř. Pokud se někdo nachází v podobném vnitřním stavu, mívá velmi nízkou až nulovou tendenci k jakékoli aktivitě a činnosti. Přitom přesně to je třeba - rozhýbat energii - jakmile se tak stane a energie začne proudit, stav se zlepšuje. Samostatnou kapitolu představuje zhoršování stavu alkoholem či jinými látkami.
Pro zdárné řešení je potřeba rozlišovat, z jakého důvodu k podobnému stavu těla a psychiky došlo. Podívejme se na několik málo příkladů. Stavy pokleslosti psychiky projevující se ztrátou motivace, vyčerpaností, chutí se svinout do klubíčka, chybějící vůlí, na úrovni těla provázené chladem, malátností, sníženým libidem - takové se mohou z pohledu čínské medicíny objevit, došlo-li k vyčerpání našich ledvin - zásobárny energie. Dlouhodobým přepínáním se, nedostatkem odpočinku - dlouhodobým energetickým výdejem, který převyšuje příjem. V takovém vnitřním stavu je skutečně velmi obtížné přemluvit se do jakékoli aktivity - energie schází. Tam, kde došlo k vyčerpání energetických rezerv těla, dokáží pomoci bylinné směsi, které energii doplní.
Čínská medicína hovoří často o depresivním ladění objevujícím se v důsledku nadměrných emocí. Silný smutek, velké obavy nebo pocity viny, nadměrné přemítání - mohou vytvářet stagnaci energie v těle. Depresivní ladění se může objevit jako důsledek stagnace jaterní energie - dlouhodobým stresem a potlačovanými pocity hněvu a frustrace. Tehdy může být provázeno podrážděností, náladovostí, nafouklým břichem, u žen zhoršením psychického a fyzického stavu před menstruací. Člověk se stagnací jaterní energie se může navevek jevit vitálně, může se o rozličné aktivity pokoušet. Bohužel častěji vyhledává sportovní vybití, což mu dílem přináší úlevu, na druhou stranu je to ale další výdej energie, a proto schází-li také aktivity, které energii doplňují, které pomáhají harmonizovat tělo a psychiku, dochází v důsledku zvyšující se únavy k postupnému zhoršování stavu - zhoršení stavů podrážděnosti, napětí těla až k tendenci rezignovat. Podle stupně vnitřního napětí se takový člověk, pakliže se pustí do meditací a cvičení jako je jóga apod., dokáže uvolnit jen částečně nebo již vůbec ne. Tehdy se na cvičení nedokáže soustředit, což mu často zvyšuje vnímanou úroveň frustrace a podráždění. Také zde dokáží pomoci bylinné směsi, které stagnaci rozproudí/ rozbíjejí. Díky harmonizaci těla se člověk dokáže lépe soustředit na práci na sobě.
Je důležité říci, že vše v těle je propojené, psychika a tělo jsou provázané oběma směry - tělo působí na psychiku a obráceně. V kontextu čínské medicíny je důležité zmínit, že ledviny a játra (a nejen ony) jsou propojené. Tak pokud se někdo nadměrně vyčerpává, stresuje se, řeší x věcí najednou a se všemi si dělá starosti - např. o svou práci, o záležitosti dětí, o zdraví nějaké blízké osoby a řeší další záležitosti, které se občas umí nakupit, pak se takový dlouhodobě žitý model - vyčerpávání, nedoplňování energie, přebírání zodpovědnosti za druhé, stresování se, strachy, přemítání apod. - propíše obvykle do vícero rovin v těle. V tomto ohledu může za depresivním stavem u žen stát také vyčerpání vlivem nadměrného menstruačního krvácení po řadu měsíců. Silné krvácení se pak objevuje jako důsledek určitého způsobu života - jako další projev nerovnováhy.
Když se podíváme na řešení, vždy je potřeba začít od svého vnitřního stavu - harmonizovat nejprve své nitro. Tam, kde je stav pokleslosti výraznější, mohou pomoci bylinné směsi na míru (v případě, že nejste zastáncem chemických léků), které uleví tělu i psychice, doplní, co je třeba nebo uvolní napětí. Zároveň je důležité řešit také to, co k potížím vedlo - nechat se provést nějakým průvodcem/ terapeutem, který pomůže rozmotávat zamotané klubíčko, někdy až veliké klubko všech oblastí v životě a emocí v nich a hledat:
Kde jsem v tom všem já? Jaká je v tom všem moje role? Kde a kdy jsem ztratil/a kontakt se sebou/ sebe sama?
Na které místo dávám sebe a proč? Proč si dělám takové starosti? Jaké programy nebo vzorce chování si nesu ze své původní rodiny/ rodů otce a matky? Z čeho mám strach? S čím v životě nejsem spokojený/á?
Ke zlepšení stavu může výrazně pomoci také cvičení jako čchi-kung nebo tajči - dovedou rozproudit energii v těle a harmonizovat orgány a dráhy orgánů. Při déledobém až dlouhodobém cvičení výrazně zlepšují schopnost vnímat své tělo a duši a jejich potřeby. Také správně provedená jóga může mít podobné účinky.
Neméně důležitá je také prevence - pokud si identifikuji, jaké všechny faktory vedly k tomuto stavu pokleslosti, je důležité, abych v životě učinil/a potřebné změny, aby se situace již neopakovala. Abych o sebe začal/a lépe pečovat a pravidelně se sebou spojoval/a. Abych se nevyhýbal/a řešení potíží v životě a učil/a se případně lépe komunikovat.
Kdo vnímá sám sebe - své tělo a duši, ladí se na své potřeby a jedná v souladu s nimi, kdo se neváhá zastavit, když to potřebuje a doplnit energii, kdo dbá na zdravý životní styl, ten se se stavy pokleslosti prakticky nepotkává. Pokud přece jen přijdou, dokáže se s nimi vypořádat. Je dobré také říci, že občasný smutek, melancholie nebo jiné emoční stavy se v životě objevují a jsou přirozené. Každého potkávají rozličné události nebo můžeme být více vnímaví k vlivům prostředí a energiím planety. Také aktuálně nastupující podzim, pokles teplot a úbytek sluenčních paprsků může podobné stavy vyvolat. Je dobré o sebe o to více pečovat - kvalitně jíst, zdravě se hýbat, dostatečně odpočívat - a naslouchat svým potřebám.
(Příčiny převzaty primárně ze zdroje: G. Maciocia)
コメント