Nedávno mi facebook nabídl něčí příspěvek na téma menstruačních pomůcek. Není podstatné, o jaké pomůcce byla řeč, o ní příspěvek nebude. Řeč bude o menstruaci a o tom, co nám ženám svou podobou sděluje. Překvapilo mě, kolik žen v diskuzi u této pomůcky bere jako fakt, že jejich menstruace je jaká je a nevnímá, že na tom není něco v pořádku. Příliš silná nebo naopak přiliš slabá. Přítomnost sraženin. Rozbíhající se a zastavující se. Bolestivá. Není tomu tak dávno, kdy jsme se s Petrou Malou v rozhovoru pro podcast Deepindeed dotkly i tohoto tématu a kdy ženy mohly slyšet, že je možné mít příjemnou menstruaci, ve které se žena cítí příjemně.
Pojďme se na toto téma podívat blíže z pohledu čínské medicíny, přesněji zejména z jednoho zdroje - G. Maciocia - který je jedním z nejuznávanějších a nejrespektovanějších autorů a učitelů čínské medicíny. Je potřeba počítat s tím, že není v mých silách popsat všechny příčiny a propojení, a z pohledu čínské medicíny se navíc vždy jedná o značné zjednodušení, jelikož bere člověka jako celek. Nicméně nacházím jistá propojení a podobnosti u řady žen, a tak zde zmíním několik příkladů, které pozoruji hojně v praxi.
Silné menstruační krvácení může mít celou řadu příčin. Může se jednat o nedostatek energie ledvin a jater (žitý strach a vztek - časté u žen s projevy emočních zranění, u žen, které na sebe tlačí a nešetří se, přepínají své síly, vyčerpávají se), může se jednat o silnou "aktivaci" jater, v čínské medicíně se označuje jako "oheň" - žena v sobě cítí velký hněv - často projektivně na druhé, ale i na sebe samu, což si nemusí uvědomovat a odžívá spíše vztek na někoho dalšího - např. na partnera, který neplní její očekávání. Tento svůj vztek v sobě může dusit a občas lidově řečeno "bouchnout". Některé ženy se navenek usmívají, ale uvnitř to doutná. Nezřídka se jejich vztek "sbírá" z více situací a interakcí s lidmi, kteří jim otevírají (zrcadlí) jejich nevyřešená témata. Může se jednat o přítomnost myomu v děloze, což je z pohledu čínské medicíny stagnace (zablokování energie) a často jsou "ve hře" právě játra - žena na sebe tlačí, prožívá nespokojenost až frustraci, potlačuje své emoce. Velice často sebe od emocí odpojuje, zejména v případě emočních zranění.
U slabého krvácení se může jednat o nadměrnou mentální aktivitu či vyčerpávání sebe sama, když žena nevnímá sebe samu jako hodnotnou, a proto jde přes sebe a své hranice. Nebo obojí. Zatímco u silného krvácení (ale nic nelze zobecnit, vždy je třeba vzít v potaz jedinečnost každého příběhu) pozoruji častěji ženu v mužské energii od pocitů odpojenou, jevící se být "v síle", kdy mužská energie plní funkci ochrany sebe sama před opětovným ublížením, tak u slabého krvácení se žena může jevit "slaběji", ať konstitučně nebo energií. I žena, která se jeví být v síle, jde-li přes sebe, se vyčerpává, ale nemusíte to na ní poznat. Tím si bohužel sama často zahrazuje cestu ke změně v tom, co jí nevyhovuje.
Pokud je navíc přítomna bolest, pak velice často nacházíme stagnaci jaterní energie (viz podobnost s tématy u myomu, byť zde ještě nemusí být myom nutně přítomen). Dále se může jednat o tzv. "chlad v děloze", který velmi často vzniká konzumací nevhodných potravin. Podobně může být chlad v děloze příčinou slabého krvácení. Vždy je potřeba vzít v potaz i celkový životní styl ženy. Stagnace jaterní energie může způsobit také rozbíhající a zastavující se krvácení, kdy žena nemusí třeba půl den až den krvácet, a následně se mentruace opět rozeběhne. I zde často nacházíme potlačované pocity - žena si je nechce zvědomovat nebo si jich vědoma není - nejsou přítomny ve vědomí, jsou potlačené/ vytěsněné.
Uvedla jsem jen malé množství příkladů, oč se může jednat. Můžete si domyslet, že také premenstruační napětí, napětí v prsou, bolesti hlavy před menstruací nebo počas ní, otoky, zácpa, nespavost apod. jsou pro ženu informací - její tělo promlouvá a přeje si, aby se zastavila a pohlédla na svůj život.
Každá žena si zaslouží individuální přístup. Řešením pro jakékoli potíže může být navracet se sama k sobě, znovu se propojit se svými pocity a potřebami. Podívat se upřímně na všechny oblasti svého života a vnímat, kde nejsou věci tak, jak bych si přála, proč tomu tak je a co bych s tím mohla udělat. Proč např. nedokážu držet hranice, kde jdu přes sebe a proč - možná mám z něčeho strach, co by domněle nastalo, kdybych přestala dělat tolik. Žena by si měla odpovědět na otázku, jak sebe vnímá z hlediska hodnoty a jak o sebe pečuje. Dává sebe až na poslední místo? Věnuje se sama sobě a svému růstu? Jak jsou na tom její vztahy? Jaká témata nechala v minulosti nedostatečně ošetřená - nezpracovala si emočně? Co dalšího její tělo sděluje? Jaké další signály k ní vysílá? Pokud jsou potíže již velké, může být velice užitečné navštívit odborníka, který ženě umí pomoci. Třeba právě Petru. Nebo kohokoli, kdo bude se ženou souznít a nebude nabízet "rychlá řešení". Bohužel západní medicína si s takovým stavy mnohdy poradit nedovede. Mnohé ženy si na potíže nechávají předepsat hormonální antikoncepci nebo v krajním případě podstupují kupř. odejmutí dělohy, aniž by tušily, že jejich potíže mají hlubší důvod a také řešení. Možná je to řešení, které si žádá větší změny v životě, ale řešení, které sebou zároveň nese potenciál zlepšení kvality celého života. Kéž se co nejvíce žen napojuje na svou podstatu a pečuje o sebe 💜
Comments